Jsou únikové hry bezpečné nebo se jedná o rizikovou zábavu?

Jsou únikové hry bezpečné? Nemůže se mi při nich něco stát? Co když se u nás stane stejná tragédie jako v Polsku? To jsou otázky, které si od zmíněného nešťastného incidentu z počátku letošního roku pokládalo mnoho lidí. I těch, co se únikových her nikdy nezúčastnili a vlastně o nich nemají moc představu. My vám dnes trochu přiblížíme, jaké podmínky musí autoři i provozovatelé splnit, aby zajistili bezpečnost a hra vůbec mohla fungovat.

Únikové hry se v České republice těší velké oblibě. Jde většinou o uzavřený prostor, ve kterém mají lidé připravené různé nástrahy a hlavolamy. Ty musí vyřešit v určeném čase. Ven se pak dostanou po uplynutí času nebo když zvládnou všechny úkoly. V případě jakéhokoliv ohrožení by mělo být možné dostat všechny osoby bezpečně ven s pomocí nouzových klíčů u dveří. Přítomen je i tzv. roommaster, který hru po celou dobu sleduje na monitorech a má možnost dveře zvenčí okamžitě otevřít.

Incidenty v souvislosti s únikovými hrami

Incident, který se stal v Polsku, je první takto vážný od vzniku únikových her v Evropě i ve světě. Nesou se určité dohady o únikových hrách v Rusku, kde lidem ubližují zcela záměrně, ale to s bezpečností nemá nic společného. Existuje jen několik málo osob, které si přivodily během hry nějaká zranění vyžadující ošetření lékaře, např. vykloubené zápěstí v Kanadě ve Winnipegu.

Co musí únikové hry splňovat z hlediska bezpečnosti?

Únikových her se samozřejmě týkají přísná bezpečnostní opatření (BOZP a PO) a jejich dodržování je pravidelně kontrolováno. V každé hře se mohou vyskytovat trochu odlišná rizika, podle konkrétních nástrojů v ní využívaných i činností při hře. Při hodnocení rizik je nutné veškeré tyto aspekty zvážit.

Mezi základní bezpečnostní požadavky patří:

  • lékařské prohlídky zaměstnanců,
  • požární bezpečnost staveb schválená PBŘ,
  • revize a kontroly elektroinstalace, plynových zařízení, spalinových cest atd.,
  • funkčnost požárních zařízení, nouzového osvětlení, elektrické požární signalizace, hasicích přístrojů apod.,
  • dokumentace, směrnice, požární řád a všechny další dokumenty musí být v pořádku,
  • školení BOZP, PO a první pomoci,
  • vybavené lékárničky v objektu,
  • pravidelné prověrky BOZP a PO,
  • a některá další bezpečnostní opatření.

Máte strach z únikových her?

Bojíte se únikových her? Věřte, že je to zbytečné. Abyste strach dokázali zkrotit, pořádně se předem informujte. Protože s dostatkem informací svůj strach rychle zaženete, a naopak se začnete těšit. Před samotnou hrou si nechte vše vysvětlit od průvodce. Ptejte se na požární zabezpečení, zda si můžete vzít s sebou mobil, jaká je uvnitř teplota atd. Ptát se můžete ještě i před samotnou rezervací na e-mailu či po telefonu.

Vznikl váš strach až po vstupu do hry? Jde-li o strašidelnou únikovku, je vše v pořádku. Strach a napětí se naopak vyžadují, aby hra měla tu správnou atmosféru a účastníci si ji opravdu užili. Právě pro to napětí, adrenalin i nutnost zapojení mozkových buněk lidé únikové hry vyhledávají. Pokud máte až klaustrofobické pocity a víte, že tam nechcete být, není problém hru předčasně ukončit.

Byla by velká škoda, kdyby zmíněná událost vedla k menšímu zájmu o hraní únikových her. Je to velmi inteligentní a dobrá zábava, kde se lidé mohou zbavit napětí a stresu, které tak často v současné době provází naše životy.

Jsme na trhu více jak 10 let

Pořádáme akce v ČR i zahraničí

Přes 550 zrealizovaných akcí